Eesti Äriinglite Assotsiatsiooni EstBAN uus tegevjuht on Heidi Kakko

23.05.2014
Eesti Äriinglite Assotsiatsiooni EstBAN juhatus valis uueks tegevjuhiks Heidi Kakko. Kakko asus Eesti äriingleid ühendava organisatsiooni ette mai alguses, kuid on äriinglite investeeringute arendamisega olnud seotud juba rohkem kui viis aastat.

EstBANi juhatuse esimehe Ivar Siimari sõnul on tal väga hea meel, et uueks tegevjuhiks saab ulatusliku riskikapitaliinvesteeringute pagasiga ekspert, kellel on kogemus nii investeeringute tegemise kui ettevõtete aredamise ja juhtimise vallas.


Heidi Kakko juhtis Arengufondi investeerimistegevust 2008.a. lõpust kuni 2013.a.sügiseni, mille jooksul loodi suurim Eesti innovaatiliste ettevõtete investeerimisportfell, kuhu kuuluvad GrabCAD, Realeyes, Fits.me, Defendec, Cleveron jpt. Kakko ehitas fondijuhina üles Eesti seni ainsa varase faasi institutsionaalse investori AS-i SmartCap, mis riikliku investorina tegutseb paljus eraturule sarnastel põhimõtetel. Aastatel 1995-2008 tegutses Kakko kapitali kaasamise, projektfinantseerimise, ühinemiste ja ülevõtmiste nõustamise vallas, sellest üle 10 aasta PricewaterhouseCoopersis. Ta on tegevjuhina juhtinud kolme ettevõtet ja nõukogu liikmena panustanud 8 ettevõtte arengusse. Kakko on hinnatud ekspert ja mentor.    


“Heidi Kakko on üks kogenumaid investoreid, kes on oluliselt kaasa aidanud Eesti startuppide ja riskikapitalituru arendamisele. Lisaks Arengufondi investeerimistegevuse käimalükkamisele ja SmartCapi fondiülesehitamisele oli ta ka riskikapitali-investoreid ühendava EstVCA kokkukutsujaks.Heidiga koos viime äriinglite investeeringud täiesti uuele tasemele, kuna Eesti riskikapitaliturg on lähema aasta jooksul põhjalikult muutumas.“


Kakko hinnangul täidavad äriinglitest investorid kogu maailmas väga olulist rolli varase faasi kapitali pakkujatena, kuna lisaks rahale panustavad nad noortesse innovaatilistesse ettevõtetesse ka oma teadmisi, oskusi ja tükikese hinge. Samas seisavad äriinglid silmitsi muutuvate turutingimustega. „Uute fondide alustamisel 2015.aastal muutub Eesti riskikapitaliturg oluliselt, kuna seni tegutsenud praktiliselt ainukese riikliku otseinvestori asemele tuleb vähemalt 5 erafondivalitsejate poolt juhitud varases faasis investeerivat fondi, mis suudavad pakkuda idufirmadele vähemalt 10 miljonit eurot aastas. See tähendab, et investeerimisprotsess muutub  kiiremaks ja palju konkurentsitihedamaks. Kindlasti peavad äriinglitest investorid olema nendeks muutusteks valmis.“


Ivar Siimar kinnitas, et EstBANil on kõrged ootused uue äriinglite kaasinvesteerimisfondi suhtes – selle käivitamine äriinglite jaoks mõistlikel tingimustel võimaldab Eesti idufirmasid nende kõige keerulisemas tegevuse algusfaasis kõige paremini käed-küljes toetada äriinglite poolt. Eesti äriinglite võimekust tunnustab ka Euroopa Äriinglite Võrgustiku EBAN poolt EstBANile äsja antud parima uue äriinglite võrgustiku auhind, usub Siimar.     


Kakko lisas, et EstBANi alla koondunud ingelinvestorid on juba tõestanud, et Eesti äriinglid teevad tõhusalt tööd nii investeeritud ettevõtete arendamisel, kuid ka uute investeeringute ettevalmistamisel. Samas võidavad nii ettevõtjad kui äriinglid, kui rohkem tehinguid tehakse ühiselt sündikeerides ja rohkematesse ettevõtetesse investeerides. Eesti riik saab omalt poolt idufirmade finantseerimist toetada just äriinglite investeerimistegevust soodustades. Ka sellel suunal on veel palju võimalik ära teha, ütles Kakko.